4 frameworki do tworzenia aplikacji webowych

framweroki

Wykorzystywanie frameworków zwiększa naszą efektywność pracy – możemy napisać mniej kodu, skupiać się na ważniejszych problemach i bardzo często kod naszej aplikacji jest lepszej jakości.

Tego rodzaju narzędzia są przeważnie dobrze zaprojektowane (te dojrzałe), co zapewnia ich niezawodne działanie. Niestety są też minusy korzystania z frameworków: próbują zadowolić wszystkich i są coraz bardziej rozwlekłe, potrafią narzucić jeden styl pisania kodu, trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie wszystkich trików.

Unikam tutaj frameworków frontendowych oraz tych, które korzystają ze statycznego typowania jak java czy c#.

Ruby on Rails

Możliwe, że największy konkurent pythonowego frameworka Django. Jest napisany w języku Ruby. Pierwsza stabilna wersja sięga roku 2005 i została napisana przez programistę z Danii: David Heinemeier Hansson. Przez szybkość pisania kodu jest/był wykorzystywany do pisania pierwszych prototypów lub wersji beta startupów.

To co wyróżnia RoR (Railsy) to kompleksowość. Nie musimy tracić czasu na żmudną konfigurację. Narzędzie oferuje wszystko do stworzenia pełnoprawnej aplikacji: rest, wysyłka maili, kolejki, wykonywanie zadań w tle, cache i wiele więcej.

Django

Django to najpopularniejszy pythonowy framework webowy napisany w 2003r. Oparty jest o architekturę MVT – Model-View-Template. Delikatnie się to różni od klasycznego MVC, ale bez obaw, nie ma tragedii.

Dużą zaletą Django jest łatwość wymiany wbudowanych narzędzi jak ORM, silnik bazy danych czy szablonów. Pisanie kodu w Django polega na tworzeniu komponentów (aplikacji), które można potem wykorzystywać wielokrotnie. Django posiada ogromną społeczność, dużą ilość pakietów dedykowanych oraz paczek, które z nim współpracują. Na Django stoi np. Instagram, kiedyś Pinterest. Wadą frameworka może być to, że jak zaczynasz pisać w Django to praktycznie nie wychodzisz poza framework.

Laravel

Laravel, to w tym momencie najprawdopodobniej najpopularniejsze narzędzie do pisania stron w języku PHP. Laravel bierze to co najlepsze z RoR, Django czy ASP NET. Framework został wypuszczony w 2011 roku, dość szybko zyskał dużą społeczność, która tworzy do niego kontenery, więc dość łatwo można w nim aplikację.

Express

Framwork Javascriptowy stworzony dla Node.js. Z Express korzystają wszystkie największe firmy technologiczne jak IBM, Uber, Netflix, FB, Google i wiele więcej… Express jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron dla Node.

Express sprawdzi się gdy chcemy wykorzystać wielowątkowość. Ma wbudowaną obsługę baz danych, szablonów, routingu, systemu uprawnień itd. Jak ktoś zaczynał swoją przygodę od javascriptu to z Expressem poradzi sobie bez problemu.

Ostatnie wpisy

Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy.

git
venv
techniczne seo
git
venv